MUADIL LENOVO 20V 3.25A YOGA TURUNCU USB NOTEBOOK ADAPTOR SARJ ALETI
MUADIL LENOVO 20V 3.25A YOGA TURUNCU USB NOTEBOOK ADAPTOR SARJ ALETI

MUADIL LENOVO 20V 3.25A YOGA TURUNCU USB NOTEBOOK ADAPTÖR ŞARJ ALETİ (ST01148)

0,00
Marka : LENOVO
Fiyat : ₺320,00(KDV Dahil)

ÜRÜN ÖZELLİKLERİ

MUADIL

ÜRÜN ADI

LENOVO ADAPTÖR

VOLT

20V

AMPER

3.25A

WATT

65W

USB EĞİK

UYUMLU PARÇA KODLARI

PA-1900-081 ADL65WDA ADL65WDJ ADL65WDB

UYUMLU MODELLER

YOGA 900, YOGA 900S, YOGA 700, YOGA 3 PRO, YOGA 4S

:

LENOVO NOTEBOOK BİLGİSAYAR ADAPTÖRÜ SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

LENOVO notebook adaptörü satın almadan önce yapılması gereken öncelikle bilgisayarımızın hangi Volt ve Amper değerlerinde güç çektiği yani en az kaç Watt gücün gerektiğini bulmaktır. Bunun en kolay yolu dizüstü bilgisayarımızın altında bulunan etikete bakmaktır. Eğer altında bir etiket görünmüyorsa ve bataryanız soketli batarya ise bataryanızın altında bulabilirsiniz. Genellikle LENOVO logosunun altında bulunan bu değerler INPUT olarak gösterilir. Aynı zamanda kullanmakta olduğunuz LENOVO adaptör üzerinde bulunan etikette ise bu değerler OUTPUT olarak gösterilir. Örneğin LENOVO dizüstü bilgisayarımızın altında yer alan etikette 19V 3.42A olarak belirtiliyorsa satın almanız gereken LENOVO adaptör minimum bu değerlere sahip olmalıdır. Üretici firmalar dizüstü bilgisayar ana kartlarının kullanmış oldukları güç miktarına göre adaptör seçimi yaparlar, bunun için de her markanın ve her markanın ayrı modellerinin değişik miktarda güç gereksinimi olacağı açıktır. Bu yüzden kullanıcıların adaptör seçiminde rehberi, kendi kullandıkları LENOVO dizüstü bilgisayarları ve LENOVO adaptörleridir.

LENOVO NOTEBOOK ADAPTÖR UÇ ÇAPI VE PİNLİ UÇ

LENOVO adaptör seçiminde dikkat edilmesi gereken ilk husus olan Volt Amper yani Watt değerinden sonra dikkat edilmesi gereken husus adaptör kablosunun uç ölçüsüdür. Yine yukarıda bahsedilen markalar kendilerine has uç tiplerini kullandıkları gibi bir birlerine uygun uç tiplerini de kullanabilmektedirler. Notebook Adaptörünün uç ölçüsü nasıl alınır? Adaptör kablomuz kendimize doğru çevrildiğinde iki ayrı çemberin iç içe olduğu görülür. Dış çemberin çapı milimetrik bir cetvel ile ölçülür. Ardından iç çemberin çapı ölçülür. Bu şekilde uç ölçüsü alınmış olur. Örneğin 5.5mm*2.5mm uç ölçüsüne sahip olduğu belirtilen bir adaptör kablosu ucunun dış çember çapı 5.5mm iç çember çapının da 2.5mm olduğunu anlamış oluruz. Pinli uç nedir? Pin: İngilizce toplu iğne anlamına gelmektedir. Notebook Adaptörleri hakkında pinli uç olarak bahsedildiğinde ise adaptör kablo ucunun içinden dışarı doğru çemberlerden bağımsız olarak toplu iğne benzeri bir parçanın uzandığını görürüz. Örneğin 18.5V 3,5A 7.4mm*5.0mm pinli uç olarak tarif edilen bir adaptörden anlayacağımız; 18,5 x 3,5 65 W gücünde, dış çember çapı 7,4mm olan, iç çember çapı da 5mm olan, aynı zamanda uç kısmının içinde iğne benzeri bir pin içeren bir notebook adaptöründen bahsedildiğini anlarız.

ORJİNAL Mİ? MUADİL Mİ?

Notebook adaptörlerini satın alınırken merak edilen diğer soru ise Notebook adaptörünün orijinal veya muadil olup olmadığıdır. Yukarıda da bahsedildiği gibi notebook adaptörlerinde önemli olan ana kartın ihtiyacı olan güce ulaşıp ulaşamadığıdır. Bu yüzden yeterli güç sağlayan notebook adaptörünün orijinal ya da muadil olup olmamasının bir önemi yoktur.

BU ADAPTÖR DİZÜSTÜ BİLGİSAYARIMA UYUMLU MU?

Elinizde bulunan adaptörünüzün etiketinde bulunan OUTPUT değeri ile bakmakta olduğunuz adaptörün Volt Amper değeri aynı, adaptör kablonuzun uç kısmı da uyumlu ise bu adaptörü satın alabilirsiniz.

ELİMDEKİ ADAPTÖRDEN DAHA YÜKSEK AMPERLİ ADAPTÖR KULLANIRSAM NE OLUR?

Ana kartların belirli bölümlerinin belirli güçte akım ihtiyaçları olur. Notebook adaptörleri de bu gücü sağlamakla görevlidir. Elinizdeki LENOVO adaptör 19V 2.37A ≌45W ancak satın almak için bakmış olduğunuz 19V 3.42A ≌ 65W gücündeki bir adaptörün cihazınıza herhangi bir zararı olmayacaktır. Dizüstü bilgisayarınız kendisine yetecek kadar olan gücü alacak fazlalık olan gücü almayacaktır.

ELİMDEKİ ADAPTÖRDEN DAHA DÜŞÜK AMPERLİ ADAPTÖR KULLANIRSAM NE OLUR?

Ancak 19V 3.42A 65W güç gerektiren bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız bunun yerine 19V 2.37A 45W güç çıkışı olan LENOVO adaptör kullanacak olursanız anakartınızın üzerindeki bazı entegreler yeterli gücü alamayacağı için cihazınızın bazı özellikleri çalışmayabilecektir.

GARANTİ

Satın almakta olduğunuz LENOVO adaptör 1 yıl süreyle firmamızın garantisi altındadır. Herhangi bir sorun ile karşılaşmanız ve gönderimini sağladığınız takdirde garanti kapsamındaki gerekli onarım işlemleri bu süre içinde ücretsiz olarak yapılır. 1 yıllık süre geçildikten sonra ise ücretli olarak onarım sağlanır.

DEĞİŞİM VE İADE

Herhangi bir nedenle memnun kalmadığınız ürünümüzü gönderimi sağlandığı şekli bozulmadığı, etiketleri sökülmediği ve faturası ibraz edildiği müddetçe 14 gün içinde aynısıyla değişimi ve ücret iadesi hakkınız bulunmaktadır.


 

Çerez Kullanımı